O atrakcjach okolicy

Chojnice kluczem i bramą Pomorza

Od wieków okolice te słynęły z gospodarki leśnej i rolnej. Najstarsze wzmianki o Chojnicach i okolicznych majątkach ziemskich pochodzą z XIII wieku.

Dwór Czartołomie znajduje się w odległości 5 km od Chojnic – starego, kaszubskiego miasta z dobrze zachowanym zabytkowym rynkiem i reprezentacyjnym ratuszem. Wokół rynku zachował się średniowieczny układ ulic z wieloma ciekawymi, odrestaurowanymi kamieniczkami, w pobliżu znajduje się Bazylika w stylu gotyckim z XIV w. i zespół kościelno-klasztorny w stylu barokowym. W okolicy znajduje się też fragment murów obronnych i brama wjazdowa z czasów krzyżackich.

W Bramie Krzyżackiej mieści się bardzo ciekawe muzeum historyczno-etnograficzne. Latem miasto oferuje wiele atrakcji i imprez dla turystów: Noc Poetów, festiwal teatrów ulicznych, kiermasze tradycyjnej sztuki kaszubskiej itd.

Kaszubski folklor

Pobyt tutaj daje możliwość zetknięcia się z ciągle żywym językiem kaszubskim i oryginalnymi regionalnymi obyczajami.

W odległości 50 kilometrów – we Wdzydzach Kiszewskich znajduje się znany skansen tradycyjnego budownictwa kaszubskiego, w którym latem odbywa się m.in. festiwal folkloru kaszubskiego.

W okolicznych wsiach jest wiele zabytkowych kościołów, dworków i wiejskich chat. Charakterystycznym elementem krajobrazu są stare przydrożne kapliczki i krzyże tzw. Boże Męki. Szczególnie polecamy odwiedzenie Swornegaci – jednej z najstarszych i najbardziej malowniczych wsi kaszubskich.

Dwór Czartołomie

To jeden z nielicznych na Pomorzu dworków, w którym zachowało się większość oryginalnych starych elementów i udało się odtworzyć klimat przedwojennego pensjonatu.

Zespół Dworski w Czartołomiu to obejmujący około 7 hektarów obszar wyodrębniony z dawnego majątku ziemskiego (liczącego przed wojną prawie 400 hektarów). Ulokowany jest na terenie Borów Tucholskich – jednego z największych kompleksów leśnych w Europie i zarazem jednego z najczystszych ekologicznie terenów Polski. W okolicy występuje wiele rzadkich form roślinnych np. porosty na starych 400 letnich dębach, pamiętających jeszcze czasy krzyżackie. Ilość olejków eterycznych w powietrzu produkowanych przez lasy sosnowe powoduje, że klimat ma walory sanatoryjne. Okoliczne lasy pełne są grzybów, jagód, leśnych poziomek i malin a krystalicznie czyste jeziora zachęcają do kąpieli lub połowu ryb.

Na miejscu

Dwór Czartołomie pozwala odpocząć w klimacie ziemiańskiego folwarku otoczonego nieskażoną naturą. Okolica oferuje też sporo możliwości atrakcyjnego spędzania czasu dopasowanego do indywidualnych potrzeb.

Oferujemy możliwość jazdy konnej oraz łowienia ryb w stawie dworskim znajdującym się na terenie naszego parku. Kilka razy w miesiącu organizujemy pieczenie chleba w tradycyjnym piecu chlebowym na wolnym powietrzu. Goście mają możliwość degustacji chleba z naszymi domowymi specjałami: konfitury, pesto z pietruszki, smalec domowy ze skwarkami oraz kozi ser własnej produkcji.

Okolica oferuje wiele możliwości dla osób lubiących aktywny wypoczynek:
– Wycieczki piesze (nordic walking)
– Wycieczki rowerowe (prawie 40 kilometrów ścieżek rowerowych)
– Spływy kajakowe
– Jazda konna
– Żagle i windsurfing na Jeziorze Charzykowskim (ok. 5 km. od Dworu) i łączącymi się z nimi akwenami
– Tenis: kryte i otwarte korty (ok. 5 km. od Dworu), możliwość gry z trenerem
– Sporty zimowe: narty biegowe, łyżwy, bojery na jeziorze Charzykowskim